Ako do sada niste radili instalaciju Mint Linuxa na Vašem računaru, ali ste sada rešili da to preduzmete, trebaće Vam i dobro uputstvo za instalaciju Linux Minta.
Zbog toga smo napravili korak po korak uputstvo sa slikama i instrukcijama koje će Vam pomoći da instalirate Linux Mint na računaru.
Instalacija Linuxa poslednjih godina nije tako teška jer su moderni instaleri pokrili sve potrebne opcije koje Vam trebaju tokom instalacije. Lako možete sve podesiti „na klik“ i upisivanjem potrebnih podataka u okviru grafičkog interfejsa.
Naš servis svakodnevno instalira različite operativne sisteme, ali se ne ustručavamo da Vam ponudimo i da to uradite samostalno potpuno besplatno koristeći ovo uputstvo. Međutim, ukoliko ne želite da se sa ovim bavite, nemate vremena ili niste sigurni da li ćete uspeti, slobodno kontaktirajte naše servisere:
Važna napomena: Ovo uputstvo podrazumeva i koristi se u slučaju 2 scenarija:
- Instalaciju Linux Minta želite da uradite na novom računaru na potpuno praznom HDD ili SSD disku
- Instalaciju Linux Minta želite da uradite na računaru čiji disk nije prazan ali želite da ga obrišete i na njemu instalirate novi Linux Mint
Ukoliko imate važne podatke na već postojećem operativnom sistemu i želite da ih sačuvate, ili da čak novi Linux Mint instalirate pored postojećeg operativnog sistema (npr. pored Windows-a), procedura je malo složenija pa je u tom slučaju najbolje da kontaktirate naše servisere.
Ukoliko imate važne podatke na tom disku koji planirate da obrišete, obavezno sačuvajte te podatke ne drugom računaru ili spoljnom disku pre instalacije.
Pre instalacije Linux Minta
Pre same instalacije postoje i nekoliko koraka koji su neophodni da bi sve uspelo.
Korak 1: Preuzmite operativni sistem
Da biste instalirali Linux mint trebaće Vam fajl sa operativnim sistemom. Kompletnu Linux Mint instalaciju možete preuzeti ovde:
Obratite pažnju i odaberite operativni sistem, odnosno izdanje koje Vam treba. Na primer, Linux Mint Cinnamon je u prvom planu, ali su tu i MATE i Xfce i izdanje.
Ukoliko niste sigurni, potražite na Youtube i pregledajte kako izgledaju i kako rade ova različita izdanja.
Korak 2: Snimite operativni sistem na DVD ili USB disk
Kako da narežem ISO sliku na DVD?
Ukoliko do sada niste radili ubacivanje operativnog sistema na USB disk, možda Vam je lakše da fajl (ISO sliku) koji pre preuzeli jednostavno narežete na DVD, procedura je sledeća:
- Kupite jedan prazan DVD disk
- Instalirajte Free ISO Burner (kliknite ovde da preuzmete)
- Ubacite DVD u čitač/rezač
- Pokrenite Free ISO Burner
- Odaberite ISO sliku u delu ISO File
- Odaberite čitač/rezač u delu Drive
- Kliknite na Burn dugme i sačekajte da se proces završi.
Ova procedura je prilično jednostavna pa zbog toga nismo postavljali slike.
Kada se proces završi, instalacioni DVD sa Linux Mintom je spreman.
Kako da snimim ISO sliku na USB disk?
Ukoliko nemate DVD, nema ga ni u obližnoj radnji, ISO sliku možete snimiti i na USB disku. Evo kako da to uradite na Windowsu:
- Treba Vam jedan USB disk od 8 GB, prazan, ubacite ga u računar
- Preuzmite Rufus, program koji će lako ubaciti ISO sliku na Vaš USB disk, Rufus preuzmite ovde
- Rufus se ne instalira, pa ga samo pokrenite nakon preuzimanja, odnosno kliknite 2 puta na Rufus fajl
Kada se Rufus otvori, najpre odaberite USB disk koji ste ubacili u računar. USB treba odabrati u delu Device:
Zatim, kliknite na dugme Select i tu odaberite ISO sliku, fajl koji ste preuzeli sa Linux Mint sajta:
Kada ste odabrali USB i ISO sliku to treba da izgleda ovako:
Idite sada skroz na dno Rufus aplikacije i kliknite na dugme Start da biste započeli snimanje ISO slike na USB disk.
Kada proces bude završen, USB sa Linux Mint instalacijom je spreman.
Instalacija Linux Minta na stoni ili laptop računar
Sada kada imate spreman instalacioni DVD ili USB disk potrebno je podesiti računar tako da prvi uređaj na kojem traži operativni sistem bude DVD ili USB disk gde se nalaze instalacioni fajlovi.
U suprotnom, računar će nastojati da pokrene operativni sistem sa HDD ili SSD diska, gde trenutno nemate operativni sistem (ako je HDD ili SSD prazan).
Korak 3: Uđite u BIOS podešavanja i podesite uređaj sa kojeg se pokreće instalacija
U zavisnosti od toga koji BIOS imate, postoji dva načina da ovo bude urađeno. Jedan način je da podesite redosled uređaja u BIOS-u (komplikovanije), drugi način je da pokrenete izbor ručnim putem i tako odaberete koji uređaj pokrećete (jednostavnije).
Kako u podešavanjima BIOS-a podesiti redosled uređaja?
Ovo zavisi od modela računara, odnosno od proizvođača matične ploče ili laptopa. Kada pokrenete računar u tih prvih nekoliko sekundi videćete da na ekranu stoji ispisano koji taster treba stisnuti da bi se pokrenula ova podešavanja.
Evo i koji taster se koristi na najčešćim modelima računara i matičnih ploča:
- ASRock: F2 ili DEL
- ASUS: F2 za sve računare, F2 ili DEL za matične ploče
- Acer: F2 ili DEL
- Dell: F2 ili F12
- ECS: DEL
- Gigabyte / Aorus: F2 ili DEL
- HP: F10
- Lenovo (laptopovi): F2 or Fn + F2
- Lenovo (desktop računari): F1
- Lenovo (ThinkPad): Enter a zatim F1.
- MSI: DEL za matične ploče i računare
- Microsoft Surface tableti: stisnite i držite dugme za pojačavanje tona.
- Origin PC: F2
- Samsung: F2
- Toshiba: F2
- Zotac: DEL
Ukoliko vaš model matične ploče ili računara nije na ovom spisku, probajte da pronađete na Google-u ili potražite uputstvo za upotrebu koje ste dobili kupovinom računara.
Jednom kada se pokrene BIOS, potražite Boot opciju. Ako imate prostiji BIOS kao na slici ispod, pod Boot opcijom videćete redosled uređaja. Na primer, na slici ispod vidi se redosled pokretanja uređaja, odnosno po kom redosledu BIOS provera sa kojeg uređaja pokreće operativni sistem:
Sa strane uvek bude opisano kako da promenite redosled ili označite koji uređaj će biti prvi. Bitno je samo da lepo ispratite uputstva i lako ćete podesiti.
S obzirom da Linux Mint instalirate sa DVD ili USB diska, potrebno je da prvi uređaj bude CD-ROM Drive ili Removable devices. Kada to podesite, stisnite F10 dugme na tastaturi da biste sačuvali podešavanja. To će restartovati računar i odmah nakon toga biće pokrenut operativni sistem sa USB ili DVD diska, odnosno, pokreće se instalacija.
Kako zaobići BIOS i odabrati uređaj direktno?
Kako što je zapisano napred, ovo zavisi i od BIOS-a. Na slici ispod je primer za ThinkPad laptopove, ova opcija se nalazi u BIOS-u u Startup kartici i zove se Boot device list F12 Option, potrebno je da stoji Enabled, što znači da je uključena opcija odabira uređaja ako pri pokretanju uređaja stisnete taster F12:
Ako je to podešeno tako ili ste sada aktivirali u BIOS-u, stisnite F10 da sačuvate podešavanja BIOS-a. Ubacite USB u računar i pri sledećem pokretanju stisnite F12 odmah na početku, to će pokrenuti ovakav izbor:
Kada uključite računar, ovde odaberite uređaj, treba da odaberete DVD ili USB disk na kojem imate instalacionu verziju Linux Minta i stisnite Enter.
Korak 4: Instalacija Linux Minta kreće odavde
Ovo je prvo što ćete videti, pa da biste pokrenuli instalaciju stisnite Enter dok je odabrana opcija Start Linux Mint:
Ovo će pokrenuti operativni sistem sa uređaja gde ste snimili Linux Mint. Da biste startovali instalaciju kliknite na Install Linux Mint:
Ukoliko to želite, pre nego što pokrenete instalaciju ovde i sada možete isprobati kako Linux Mint radi na vašem računaru. Operativni sistem se ovde pokreće u živom modu sa USB ili DVD diska pa može biti malo sporiji nego što bi radio na punoj instalaciji.
Korak 5: Odaberite jezik
Možete odabrati i srpski jezik pa će instalacija biti na našem jeziku. Nakon odabira jezika kliknite na dugme Nastavi:
Korak 6: Raspored tastature
Odaberite raspored tastarure u levom panelu i tačnu varijantu u desnom panelu. Za početak je najbolje odabrati Serbian, Serbian – Serbian (Latin).
Nakon toga kliknite na Nastavi:
Korak 7: Instalirajte multimedijalne kodeke
Možete štiklirati opciju Instaliraj multimedijalne kodeke da biste pokretali i gledali različite media formate filmova i sajtova.
Korak 8: Obriši sve i instaliraj Linux Mint
Odaberite prvu opciju Erase disk and install Linux Mint, i to će uraditi upravo to – obrisaće sve sa diska i instaliraće Linux Mint.
Nakon što ste štiklirali, kliknite na dugme Instaliraj sada.
Dobićete obaveštenje o tome šta će biti urađeno sa diskom, pročitajte i kliknite na dugme Nastavi:
Korak 9: Odakle ste?
Upišite Vašu lokaciju, a zatim kliknite na dugme Nastavi:
Korak 10: Napravite korisnika
Ovo je sada korisnik (to ste Vi) koji će koristiti računar, pa pažljivo unesite podatke:
- Vaše ime: tu upišite ime koje će biti vidljivo na računaru
- Naziv Vašeg računara: ovde možete upisati bilo šta, npr. Moj računar
- Odredite korisničko ime: Ovo je korisničko ime koje ćete koristiti za prijavu na računar, npr. svezakomp ili andrej ili ivan
- Izaberite lozinku: Upišete lozinku koju ćete koristiti uz korisničko ime
- Potvrdite Vašu lozinku: Upišite ponovo tu istu lozinku da biste je potvrdili
Nemojte zaboraviti koju ste lozinku upisali, jer bez nje nećete moći da se ulogujete na Linux Mint.
Kliknite na dugme Nastavi, da biste nastavili sa instalacijom.
Korak 11: Instalacija će nastaviti sama
Sve dalje od ovoga odvija se automatski, a pri tome možete gledati i čitati slajdove koje je Linux Mint pripremio za nove korisnike.
Korak 12: Restartujte računar i vratite raspored pokretačkih uređaja
Kada se instalacija završi, videćete obaveštenje o tome da možete da nastavite sa istraživanjem ili da restartujete računar i ulogujete se na novi Linux Mint.
Nakon što restartujte računar, ukoliko ste za instalaciju menjali raspored uređaja koji se pokreću, potrebno je da sada postavite HDD ili SSD uređaja na prvo mesto da bi se operativni sistem pokretao sa diska gde ste upravo instalirali Linux Mint.
Instalacija Linuxa nikad lakša
Verovatno ste se pre instalacije plašili kako će sve proći i niste verovali da će biti ovako lako. U suštini, sama instalacija je laka ali je malo teže oko podešavanja BIOS-a na početku, ali se i to prođe uz malo truda.
Sve dalje korake možete lako proći i podesiti Linux Mint prema Vašim potrebama. Ono što je dobro kod Minta je to što dolazi sa preinstaliranim aplikacijama za sve što Vam može trebati za početak.
Dodatno, ako do sada nikada niste koristili Linux, dobro je što ste odabrali Mint jer spada u najlakše i prijateljski je raspoložen prema početnicima na Linuxu.
Ako Vam je ovo uputstvo bilo korisno i uspeli ste da instalirate Linux Mint, možete i Vi učiniti nešto za nas: značilo bi nam da podelite ovaj tekst na društvenim mrežama ili linkujete sa Vaših sajtova. Unapred zahvalni 🙂
Ukoliko ste negde pogrešili ili nemate vremena da instalaciju Linuxa radite samostalno, uvek možete da donesete Vaš računar u naš servis kako bi kompletnu proceduru uradili naši serviseri.
Česti problemi sa W10 PRO će me, verovatno, prisiliti da pređem na Linux!
Divno objašnjenje korak po korak!
Hvala lepo!
S poštovanjem Nebojša Nikolić Sky -penzioner
Drago nam je da Vam se dopada, srećan prelazak na Linux 🙂
Oduševljena sam linuxom, hvala vam. Molim za pomoć..kako da vratimo sistem na engleski, jer je na srpskom? Da li je potrebna ponovna instalacija za to?
Pozdrav Jelena, hvala na čitanju. Nije potrebna nova instalacija, dovoljno je da odete u Menu – Control Center – Languages i tu birate jezik. Ako je trenutno tu srpski jezik, onda idete na Izbornik – Kontrolni centar – Jezici.
Instalirao sam LInux i svidja mi se njegova jednostavnost i što ne zauzima mnogo mesta, ali da li ima neki primer instalacije programa u Linuxu, pošto se mučim oko toga i ništa mi nije jasno? Instalirao sam Wine ali i dalje se mučim oko instalacije pojedinih igrica.
Poštovanje, da li je moguće instalirati lunux mint na asus lap top koji na hdd-u ima dve particije a da ne bude sve izbrisano, tj da se instalira na particiju C, a da druga particija bude netaknuta?
Unapred hvala na odgovoru.
Andrija